השתלת קרנית מלאכותית

לפני שמדברים על השתלת קרנית מלאכותית חשוב להבין מהי הקרנית. הקרנית היא איבר בגופנו שדומה בפעולתו לחלון – היא למעשה החלון של העין. היא החלק השקוף והמעוגל שנמצא בחלק הקדמי של העין. תפקידה למקד את קרני האור ברשתית שמהווה את מרכז הראייה. מעבר קרני האור דרך הקרנית אל הרשתית הוא זה שמאפשר לנו לראות. כאשר הקרנית צלולה, שקופה ובריאה הראייה מצוינת, אך כאשר הקרנית נפגעת בשל מחלה שגורמת לעיוותים וצלקות, הראייה נפגעת ומתדרדרת אט אט.


ליצירת קשר עם מומחה השתלת מלאכותית

ד"ר מייקל מימוני - רופא עיניים מומחה
ד"ר מייקל מימוני
חייגו 058-644-5151 בכל שעה

במקרים רבים מראה הקרנית יהיה עכור וככל שמצב זה יחמיר כך גם יחמיר מצב הראייה. זהו אינו מצב פתאומי והוא מתפתח לאט לאורך תקופה. במקרים כאלה, ינסה הרופא לטפל בעין הפגועה בשלל אמצעים העומדים לרשותו ובראשם שיפור הראייה בעזרת משקפי ראייה או עדשות מגע. כאשר יחליט הרופא כי כל האפשרויות לשיפור הראייה באמצעים מלאכותיים מוצו, סביר להניח כי הוא ימליץ על ניתוח השתלת קרנית מלאכותית.

מהם הגורמים שעשויים להוביל לצורך בהשתלת קרנית מלאכותית?

  • ניתוח עיניים של צלח כמו למשל ניתוח קטרקט.
  • מחלות עיניים כקרטוקונוס שיוצרות עיוות בקרנית שפוגע בראייה.
  • דלקות מסוגים שונים בקרנית.
  • דחייה של השתלת קרנית אחרת.
  • פגיעה בקרנית שגרמה לצלקות שפוגעות באיכות הראייה.

מה כולל ניתוח השתלת קרנית מלאכותית?

במקרים בהם לא ניתן לשפר את איכות הראייה באמצעים מלאכותיים והרופא המליץ על ניתוח השתלת קרנית מלאכותית ייכנס החולה לרשימת המתנה לקרנית בריאה. המתנה שכזו יכולה לארוך כמה חודשים ולעתים אף שנה. עם קבלת הקרנית הבריאה מאדם שהלך לעולמו ותרם את איבריו, יתבצע הניתוח בהרדמה מקומית או מלאה (דבר שתלוי בסוג הניתוח). בדרך כלל ניתוח השתלת קרנית אורך כשעה וחצי. הרופא צפוי לבצע במהלך הניתוח כ-30 תפרים שיוסרו באופן הדרגתי בימים שלאחר הניתוח ובמהלך תקופת ההחלמה ממנו.

כמה זמן אורכת ההחלמה מניתוח השתלת קרנית מלאכותית?

עם השיפור וההתפתחות הטכנולוגית בתחום השתלת קרנית מלאכותית, הולך ומתקצר זמן ההחלמה מהניתוח. זאת הודות ליכולת לבצע ניתוח באמצעים מתקדמים כמו לייזר שמאפשר לבצע פחות תפרים, דבר שתורם להחלמה מהירה ולמעט סיבוכים בעקבות הניתוח. בנוסף, בשנים האחרונות ניתן בחלק מהמקרים להסיר רק את החלק החולה של הקרנית ולא את הקרנית כולה, דבר שתורם אף הוא ליכולת להחלים מהניתוח תוך זמן קצר יחסית וללא סיבוכים מיותרים. יש לציין כי החלמה מלאה מניתוח השתל קרנית אורכת כשנה פחות או יותר אך כבר מספר חודשים לאחר הניתוח ניתן לחוש בשיפור משמעותי במצב הראייה.

דילוג לתוכן