גלאוקומה הינה מחלת עיניים חמורה שללא טיפול הולם עלולה לגרום לעיוורון או לאובדן ראייה. יש להכיר את תסמיניה ובמידה וישנו חשד לגלאוקומה, לגשת בהקדם לרופא עיניים שיאבחן את הבעיה ויציע טיפול מתאים.


ליצירת קשר עם רופא עיניים מומחה

ד"ר מייקל מימוני - רופא עיניים מומחה
ד"ר מייקל מימוני
חייגו 058-644-5151 בכל שעה

סוגי גלאוקומה ודרכי טיפול

גלאוקומה מהווה כיום גורם עיקרי לעיוורון בקרב אנשים בני 60 ומעלה, עם זאת, גם אנשים צעירים עשויים לחלות בה. בהודו היא מדורגת כגורם השלישי בשכיחותו לעיוורון: כ-12 מיליון אנשים לוקים בה והיא אחראית לכ-12.8% ממקרי העיוורון במדינה. על מנת למנוע מצב של פגיעה חמורה בראייה ואף עיוורון, יש להכיר את תסמיני המחלה ואת דרכי הטיפול בה.

מהי גלאוקומה?

גלאוקומה היא למעשה מספר מצבים רפואיים שונים שפוגעים בעצב הראייה שאחראי על העברת מידע חזותי מהעין למוח. הגלאוקומה קשורה לעתים קרובות עם לחץ תוך עיני מוגבר, אם כי היא יכולה להופיע גם במקרים של לחץ רגיל או נמוך.

תסמיני הגלאוקומה

הגלאוקומה מכונה לעתים קרובות "הגנבת השקטה של הראייה" וזאת מכיוון שבדרך כלל היא מתקדמת לאט, ללא תסמינים בולטים בשלביה המוקדמים. למעשה, כשהגלאוקומה נמצאת בשלביה הראשונים, הדרך היחידה לגלות אותה היא הקפדה על ביקור שנתי אצל רופא העיניים. עם התקדמות המחלה ניתן לזהות את התסמינים הנפוצים הבאים:

  • אובדן הדרגתי של יכולת הראייה ההיקפית: זהו בדרך כלל הסימן הראשון לגלאוקומה. עם הזמן, שדה הראייה מצטמצם, ואם לא מטפלים בבעיה, היא עלולה להוביל למצב של ראיית מנהרה.
  • ראייה מטושטשת: ככל שעצב הראייה ניזוק, בהירות הראייה עלולה להיפגע, מה שמוביל לראייה מטושטשת.
  • רגישות מוגברת לאור: חלק מהאנשים שלקו בגלאוקומה עשויים להיות רגישים יותר לאור או לראות מעין הילה.

זיהוי הסימפטומים של גלאוקומה חיוני לצורך זיהוי וטיפול מוקדמים. עם זאת, יש לציין שייתכן כי התסמינים המתוארים לא יופיעו כלל בשלביה הראשונים של המחלה. לפיכך, בדיקות עיניים סדירות בהן הדרך הטובה ביותר לגלות גלאוקומה ולטפל בה באופן שימנע אובדן ראייה.

דרכים לטיפול בגלאוקומה

יחד עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי חשוב לדעת כי שינוי באורח החיים יכול למלא תפקיד משמעותי בטיפול בגלאוקומה. פעילות גופנית סדירה, תזונה בריאה, הימנעות מעישון ושליטה בלחץ הדם יכולים להפחית את הסיכון להתקדמות המחלה.

לסיכום: גלאוקומה היא מחלת עיניים שפוגעת בעצב הראייה וללא טיפול מתאים וזיהוי מוקדם עלולה לגרום לעיוורון. חשוב להכיר את תסמיני המחלה על מנת לאפשר טיפול יעיל שיאט את קצב התקדמות המחלה. בדיקות ראייה סדירות, כמו גם אורח חיים בריא הם מפתח במניעת הבעיה ובאבחון מוקדם שלה.

דילוג לתוכן