השתלת קרנית חלקית

הקרנית היא כמו חלון – היא למעשה החלק המעוגל והשקוף שבחלקה הקדמי של העין. הקרנית היא זו שממקדת קרני אור ברשתית המהווה את מרכז הראייה. במקרים מסוימים, פגיעה בקרנית גורמת לפגיעה בשקיפות הקרנית ומעכירה את המראה שלה, קרנית עכורה היא תופעה שגורמת לראייה להיחלש לאורך זמן. ככל שהקרנית נראית ומרגישה עכורה יותר – הראייה נפגעת יותר ונחלשת.


ליצירת קשר עם מומחה השתלת קרנית חלקית

ד"ר מייקל מימוני - רופא עיניים מומחה
ד"ר מייקל מימוני
חייגו 058-644-5151 בכל שעה

אלו הם הגורמים שיוצרים נזק לקרנית ובעקותיהם נדרשת השתלת קרנית חלקית

  • ניתוח עיניים שנכשל. לדוגמה: ניתוח קטרקט.
  • מחלות שיוצרות עיוות בקרנית כמו למשל קרטוקונוס.
  • דלקות מסוגים שונים בקרנית.
  • קרנית מושתלת שנדחתה.
  • פציה בקרנית שגרמה לצלקות בקרנית.

מה מתרחש בעת ניתוח השתלת קרנית חלקית?

בניתוח השתל קרנית הרופא ייקח קרנית בריאה מאדם שנפטר ותרם את הקרניות שלו. ניתוח השתלת קרנית חלקית מתבצע בהרדמה, מלאה או מקומית ואורך כשעה וחצי. הקרנית החדשה שהושתלה נתפרת בכ-30 תפרים. בעת תקופת ההחלמה יוסרו התפרים בהדרגה.

כיום אפשר בהחלט להחליף אך ורק את השכבה הפגועה ולא את רקמת הקרנית כולה וזאת בשל הטכנולוגיה הרפואית בתחום השתלת קרנית חלקית המתחדשת בכל עת, ובמיוחד בשנים האחרונות. היתרון של החלפת השכבה הפגועה בלבד הוא שכך מתאפשר זמן החלמה מהיר יותר וחזרה מהירה לראייה תקינה, תוך מספר שבועות בלבד. יש לציין כי לא בכל המקרים ניתן לבצע הליך מהיר ופשוט שכזה, אך הטכנולוגיה כאמור משתפרת ומתפתחת כל הזמן והאפשרויות הולכות ומתרבות.

עוד חשוב לציין כי ישנם לא מעט ניתוחי השתלת קרנית חלקית בהם משתמש המנתח בקרן לייזר כדי לבצע את החתך. השימוש בלייזר נחשב למדויק יותר וחוסך שימוש בתפרים מרובים. בנוסף, הוא מאפשר החלמה זריזה יותר ופחות סיבוכים.

איך ניתן לדעת אם השתלת קרנית חלקית מבוצעת עם קרנית תקינה?

טרם ניתוח ההשתלה, יבצע הצוות הרפואי בדיקות מקיפות וקפדניות לקרנית ויוודא כי הכל תקין וכי היא מתאימה לניתוח השתלה. טרם לקיחתה של הקרנית מבוצעות בדיקות לתורם השוללות זיהומים ומחלות. בהקשר הזה חשוב לציין כי בשונה מאיברים מושתלים אחרים, במקרה של ניתוח השתלת קרנית חלקית, סוג הדם של התורם אינו רלוונטי.

לסיכום

ניתוח השתלת קרנית חלקית הוא ניתוח שמתבצע במקרים בהם לא ניתן לתקן את הקרנית באמצעים אחרים. אדם שזקוק להשתלת קרנית חלקית ייכנס לרשימת המתנה וכאשר יימצא לו תורם יבוצע ניתוח ההשתלה. הניתוח מבוצע באמצעים טכנולוגיים מתקדמים וברוב המקרים תוצאותיו מוצלחות מאוד ועל כן ניתוח זה נחשב לאפקטיבי ביותר.

דילוג לתוכן