הקרנית היא בעצם זו שמרכיבה את המשטח הקדמי של העין, כאשר מדובר על ה"חלון" הקדמי, החלון דרכו אנו מתבוננים על העולם במלואו. במקרים בהם הקרנית נפגעת, הרי שהדבר עלול להוביל לפגיעה ממשית באורח החיים של האדם הסובל מהמצב שכן, בהינתן פגיעה בקרנית ייתכן מצב בו הראייה נפגעת בצורה משמעותית למדי.


ליצירת קשר עם רופא עיניים מומחה

ד"ר מייקל מימוני - רופא עיניים מומחה
ד"ר מייקל מימוני
חייגו 058-644-5151 בכל שעה

עם זאת, על ידי הכרה מוקדמת של המצבים ודרכי הטיפול בהם יהיה ניתן למגר את ההשפעות של מחלות קרנית העין ואולי גם למנוע אותן לגמרי במקרים מסוימים. לשם כך, החלטנו לעשות לכם סדר בבלאגן ולרכז עבורכם בכתבה זו את מרבית המידע החשוב על מחלות קרנית העין וכל הסובב סביב נושא זה.

מחלות קרנית העין

  • קרטוקונוס – קרטוקונוס היא בעצם מחלה מתקדמת מאוד שאלו הסובלים ממנה חשופים למצב בו הקרנית מתקמרת בהדרגה, כך שהיא מגיעה למצב בו צורתה משתנה מכיפה סימטרית לתבנית שמזכירה יותר צרוה של חרוט. למעשה, הצורה החרוטית גורמת לכך שהאופן בו קרני האור נשברות דרך הקרנית הוא אינו סימטרי גם הוא, כך שקרני האור אינן מתמקדות היטב על הרשתית. למעשה, אלו הסובלים מקרטוקונוס רואים דמויות באופן מעוות שאינו ברור ואינו ממוקד.
  • הרפס בקרנית – הרפס הקרנית היא מחלה הנגרמת על ידי הופעתו של נגיף ההרפס סימפלקס. למעשה, נגיף זה יכול להדביק על ידי התקפים חוזרים שמגיעים אל עבר חלקים שונים במשטח העין, כאשר חלקים אלו כוללים בין היתר את הקרנית והלחמית. כמו כן, חשוב לציין כי נגיף זה עלול לגרום גם לדלקות וצלקות בקרנית – כאשר אלו נחשבות לחלק בפני עצמו של מחלות קרנית העין.

איך מטפלים?

בעוד כי קיים מגוון רחב מאוד של שיטות בהן ניתן לערוך טיפול של מחלות קרנית העין, חשוב לציין כי בדרך כלל, הפתרון יהיה לערוך ניתוח השתלת קרנית. עם זאת, חשוב לציין כי גם בתחום זה קיים מגוון רחב מאוד של אפשרויות, אותן תצטרכו לבחון היטב על מנת לגלות מהי האפשרות שהכי מתאימה לכם. כמו כן, חשוב לציין כי עליכם לבחור בקפידה גם את המנתח שיסייע לכם לאורך כל התהליך, זאת מאחר ובהינתן המנתח הנכון – ייתכן כי תוכלו ליהנות מתוצאות אדירות שיחזירו לכם את אורח חייכם.

לסיכום

הכרה מוקדמת של מצבים שונים של מחלות קרנית העין יכולה לעזור רבות בדרכי ההתמודדות. על כן, מומלץ מאוד להשתמש במידע שהוזכר בכתבה זו אודות מחלות שפוגעות בקרנית העין וכן גם לערוך חקר ברחבי הרשת אודות מחלות נפוצות אחרות.

דילוג לתוכן