מה בעצם קורה בעיניים המביא אותן לדמוע ללא הפסקה? "עיניים דומעות" הוא הכינוי הנפוץ לתופעת זרימה מוגברת של דמעות ללא סיבה ברורה לעין. ברוב המקרים, הגורמים העיקריים לעיניים דומעות הם ניקוז בעייתי של הדמעות. כאשר גלגל העין מוצף בדמעות ותהליך הניקוז לקוי, אזי הדמעות זולגות החוצה ללא הפסקה.


ליצירת קשר עם מומחה עיניים דומעות

ד"ר מייקל מימוני - רופא עיניים מומחה
ד"ר מייקל מימוני
חייגו 058-644-5151 בכל שעה

חשוב להקדים ולומר – הדמעות הן חיוניות לתפקוד בריא וטוב של העיניים. הדמעות הן אלו המאפשרות לנו לראות בצורה ברורה וחדה את המציאות וכן אלו המעניקות לעיניים את הלחות הדרושה להן על מנת למנוע כניסת חיידקים לעיניים, התפתחות זיהומים וכן תופעות אחרות העלולות לפגוע ביכולת הראייה התקינה של האדם. ללא מנגנון הדמעה תקין הראייה יכולה להיפגע משמעותית. עם זאת, גם עיניים דומעות ללא הפסקה פוגעות בתפקוד, מקשות על הראייה ועל יכולת נהיגה, הליכה, ריצה, צפייה בטלוויזיה, עבודה ועוד.

גורמים

נכון להיום ידוע על שתי סיבות עיקריות היוצרות את תופעת העיניים הדומעות: האחת היא תעלת דמעות חסומה והשנייה היא מנגנון של ייצור דמעות באופן מוגבר. אם התופעה מופיעה אצל תינוקות, יכול להיות שמדובר במצב מולד אולם בגילאים מאוחרים יותר, המצב נוצר כתוצאה מתעלת דמעות חסומה או צרה מדי בשל נפיחות פנימית או דלקת שנוצרה בתעלות הדמעות.

מה קורה אם לא מטפלים?

מצב של עיניים דומעות ללא הפסקה נוצר כאשר תעלת הדמעות חסומה, הדמעות אינן מתנקזות כראוי ומתחילות להצטבר בשק הדמעות. הדמעות, התקועות בשק הדמעות, מעלות בתורן את הסיכוי לזיהום שרק יילך ויחריף את הבעיה הקיימת. זיהום יכול להוביל להתפתחות של תופעות רפואיות קשות הרבה יותר.

גורמים

הגורמים העיקריים להיווצרות תופעת עיניים דומעות כוללים את הבאים:

  1. דלקת הלחמית – כתוצאה מזיהום, אלרגיה וחדירת חיידקים
  2. פגיעה בעין כגון שריטות, חבלות זעירות
  3. כניסת עצם זר לעין
  4. צמיחת ריסים הפוכה
  5. כיפוף של העפעף בצורה לא טבעית
  6. אדי כימיקלים
  7. נטייה פיזיולוגית – אצל אנשים מסוימים יש דמעות בעלות תכולת שומנים גבוהה, מה שמפריע לפיזור תקין של הדמעות והותרת אזורים ללא לחות. עם הזמן החולף, אזורים אלו הופכים להיות מגורים ומובילים לתופעה של עיניים דומעות ללא הרף.

אם ניסיתם לייבש את העיניים שוב ושוב ללא הצלחה ועדיין הדמעות ממשיכות לזרום, ולא מדובר בתופעה פיזיולוגית ידועה אחרת, חשוב לקבוע תור לרופא מבעוד מועד על מנת להבטיח כי המצב לא יתדרדר. באופן זה תוכלו להיות בטוחים כי אתם מעניקים לעיניים שלכם את הטיפול המתאים.

דילוג לתוכן